27. ja 28. jaanuaril toimus Jõhvis järjekordne Eesti Haridusfoorum - võeti kokku 2005 aasta edasiminekud haridusmaastikul ning analüüsiti tekkinud probleeme ning vähemal määral ka mõeldi välja lahendusi.
Osalesin ka ise sel üritusel - haridus on minu jaoks huvipakkuv teema. Ka varasematel aastatel olen korduvalt osa võtnud Eesti Haridusfoorumi tegevusest.
Ka sel korral oli foorumi sisu kohta erinevaid arvamusi:
- ülivajalik üritus, mis viib edasi Eesti hariduselu;
- täiesti mõtetu üritus: ainult räägitakse, tegusid pole;
- ja siis nende kahe vahele jäävad arvamused.


Ise kaldun esimese poole. Leian, et Eesti Haridusfoorumi tegevus on vajalik. Peab tunnistama, et tõesti ei ole näha kiireid käega katsutavaid tulemusi, kuid sellel üritusel on üks väga oluline väärtus: Suur hulk haridusest huvitatuid inimesi veedab 2 päeva koos kuulates teineteise mõtteid ning läbi arutelude korrastavad omi mõtteid ja arusaamu.
Aastate jooksul olen tähele pannud, et kui keegi käib välja mingi idee esimest korda, siis see saab tohutu vastuseisu osaliseks. Kui see sama inimene või keegi teine samast mõttest räägib järgmine aasta, siis vastuseis on juba oluliselt väiksem - me oleme seda mõtet juba kuulnud. Nüüd kui samast asjast tuleb juttu kolmandal aastal, siis ollakse valmis asjaga kaasa minema või vähemalt kaaluma seda kui alternatiivi. Seega ei saa pahaks panna ka seda, et mõningad mõttekäigud leiavad esitamist aastast aastasse.

Ning kokkuvõtteks olgu öeldud, et see foorum on üks ainulaadne Maailmas - see on sündinud haridusinimeste omaalgatusest. Haridusfoorumil ei saa osaleda külalisena - kui oled juba kohale tulnud oled osaleja. Igasse osalejasse suhtutakse soosivalt ning arvamusavaldusi hinnatakse (kui just ise enda marki täis ei tee, näiteks teemast möödarääkimise või niisama targutamisega). Seda foorumit korraldab ning koordineerib toimkond, mis valitakse iga aasta 1/3 osas osalejate hulgast ning 2/3 osas eelmisest toimkonnast.
Seega tegemist on igati avatud ning vajaliku kodanikualgatusega :-)