Tänase päeva veetsin Eest Patendiameti seminaril, mis oli suunatud väikeettevõtjatele ja mis toimus Maailma intelektuaalomandi päeva puhul.
Teema ja ettekanded olid väga huvitavad ning seminar oli tasuta :-) Lisainfo [siit].

Miks ma usun, et see on suure raha allikas?


Intelektuaalomand on kõik meie ümber - kõik, mille keegi on välja mõelnud.
Rahaks muidugi annab teha seda omandit, mis on registreeritud kellegi nimele ja millele laieneb seadusest tulenev kaitse (teadupärast on see piiratud ajaga, mille möödudes muutub leiutis kõigile vabalt kasutatavaks).

Patendid, kasuliku mudeli tunnistused, kaubamärgid on sellist liiki intellektuaalne vara mida ihaldada :-p
Kahjuks aga peab kohe tõdema, et selliste õiguste omanikuks saamiseks tuleb esitaks midagi uut välja mõelda ning teiseks see ära kaitsta. Kaitsmine aga on päris kallis tegevus, vähemalt alles alustava ettevõtja jaoks.

Mis mind üllatas selle seminari juures oli see, et hoolimata valitud sihtrühmast - väikettevõtjad, oli kohal üksiküritajaid, kes tundisd aktyiivselt huvi kuidas ikka eraisikuna patenti saada ja seda müüa.... ja miks ikka see nii kallis on ja ridade vahelt võis lugeda "miks riik seda ei toeta".... Enda jaoks sain vastuse: patendid, kasuliku mudeli tunnistused ja kaubamärgid pole selleks, et neid kodus lauasahtlis hoida ja just seetõttu on nende omandamine kalliks tehtud ja seatud ka ajalisi piiranguid. Eesmärk on ju see, et see vastleiutatud, kasulik uudisasi saaks võimalikult ruttu kasutusele võetud ja turustatud üle maailma teenimaks kogu maailma huve :-)

Aga jah, pikalt ümber jutustama päeva jooksul kuuldut ei hakka, lisan vaid mõned huvitavad interneti viited, mida seminarilt sain ja mida endalgi tulevikus vaja läheb (ja mida siit kerge hiljem leida on :-p)

www.epa.ee - Eesti Patendiamet
www.european-patent-office.org - Euroopa Patendiamet
www.espacenet.com - Patentide andmebaas, kust näeb kõiki esitatud patenditaotlusi ja saab nende hulgas ka otsinguid teostada. Pidi sisaldama üle 70 miljoni dokumendi :-) Hea koht targemaks saamiseks mis iganes valdkonnas...