Iga päev püütakse ja ka mõnikord õnnestunult kutsutakse meid raha kulutama. Järjest enam ja enam pakutakse meile esilagu suurepärasena tunduvat võimalust: Asja saad kohe kätte ja maksad hiljem.
Igakuised maksed, intressivaba makseperiood (mõned nädalad/kuud) jne. jne. - kõik kutsuvad meid kulutama kohe. Mida see kohe kulutamine aga tähendab?

Lühidalt: Ostes täna ja lükates maksmise edasi müüme me sisuliselt oma tulevast tööjõudu/aega täna. Me paneme end sundseisu - olles täna ostnud peame hakkama igakuiselt makseid sooritama. See aga nõuab enamasti seda, et me käiks tööl kogu selle makseperioodi. Meil puudub seega vabadus valida - kas töötada ja kui palju töötada.

Kuna Ühispank on niiöelda minu kodupank, siis teeme läbi ühe näite Magnet kaardi baasil.
Ühispank näiteks pakub mulle Magnet kaarti limiidiga 20 000 krooni. Intress oleks 12% aastas (aktiivsele Ühispanga kliendile).

Lihtsuse huvides võtame reaalelu võimaluse:
Näiteks võiksin osta selle kaardiga endale laheda teleka Euronics e-poest:
Philips 32PW8609/12S 32'' teler - sooduhind: 9 999.-

Miks mitte osta endale selline uhke pill? Magnet maksab ju...

Vaatame aga kaua võtaks mul aega selle teleka kinnimaksmine?
Ühispank pakub variante: Täielikult vabad tagasimaksed
Võiksin maksta ainult igakuiselt intressi: 9999 kr x 12% / 12 kuud = ~100 krooni

Nagu ikka raha on alati vaja... ka muud asjad on lahedad... seega on lihtne anda kiusatusele järgi ja makstagi iga kuu 100 krooni (nu tegelt seda poel vaja maksta, see võetakse automaatselt arvelt maha) ehk teha pole vaja ise midagi...

Seega võib vabalt juhtuda, et avastad näiteks 5 aasta pärast, et telekas on igati vananenud ja tegelikult on see ka veel kinni maksmata... samal ajal on kulunud juba 5 aastat x 12 kuud x 100 krooni = 6 000 krooni intresside maksmiseks...

Pöörame nüüd aga korra asja ümber ja vaatame, mis oleks saanud selle 5 aasta jooksul sellest rahast investeerides ta keskmiseks aktsiatootluseks loetava 12% aastas. Investeerides iga kuu 100 krooni 5 aasta jooksul oleks meil nüüd 8248,64 krooni.

Selle eest saaks selleks ajaks juba parema teleka (kuna tehnika hinnad langevad või püsivad ning kvaliteet seejuures paraneb) ning raha jääks ülegi...

See on muidugi spkulatiivne ja äärmuslik näide. Aga point ise järgmine:
Ei maksa kulutada oma tulevikku, eriti noorel inimesel, ette ära. Hulka parem on investeerida oma praegu teenitavat raha selleks, et tulevikus olla vaba töökohustusest.


Vaba aeg on kallis ja selle eest peab maksma ette...