Lugesin kevade poole raamatut "Something for Nothing: The All-Consuming Desire that Turns the American Dream into a Social Nightmare", autoriks Brian Tracy (kes on ka Eestis esinenud).

Aga sisu juurde: selle raamatus on Brian Tracy ilusti ära seletanud, miks vasakpoolsed võimule saavad ja kuidas seal püsivad ning mis sellega kõik kaasneb.
Tänased uudised Keskerakonna ja Rahvaliidu koostööleppest on vähemalt minu jaoks selge märk sellest, et midagi sarnast meil siin toimuma hakkab, mis selle raamatus kirjas. Mulle meenutab hetkeolukord selle raamatu alguse kirjeldusi väga hästi.

Seega soovitus: Lugege seda raamatut või kuulake audio verisooni!
Järgnevalt mõned mõtted raamatust, mis hetkel meenuvad....


Kuidas vasakpoolsed võimule tulevad?
Lubavad "õiglust" - maksustame rikkaid ja jagame vaestele.
Tulemus: maksustatakse keskklassi ja muudetakse vaesed sotsiaaltoetustest sõltuvateks.

Miks ma arvan, et maksustatakse keskklassi?
Sest rikkad on rikkad tänu sellele või saavad rikkaks tänu sellele, et kasutavad oma varanduse hoidmiseks ettevõtteid. Ettevõtte omamise kaudu saab aga ise otsustada palju makse maksta - mõningad toimungud raamatupidamises põhinevad hinnangutel. Kasumi suurust saab nende hinnangutega mõjutada oluliselt.
Seega rikkad ei saa palgatulu eraisikuna, vaid läbi firmade dividende ning seega maksavad makse sellelt mis jääb üle peale kõikvõimelikke kulude tegemist (näiteks auto saab ilusti firma kuludesse kanda jne.).
Keskklassi moodustavad kõikvõimalikud professionaalid ja spetsialistid, kes saavad palgatulu ja tulevikus satuvad astmelise tulumaksu puhul kõige kõrgematesse maksuklassidesse.

Miks ma arvan, et vaesed muudetakse sotsiaaltoetustest sõltuvateks?
Suurendades kõikvõimalikke toetusi muudame me vähemkasulikuks tööl käia. Korra hakates saama sotsiaaltoetusi mitte millegi eest ning avastades, et ka nii saab elada - ja vaba aega on palju rohkem. Milleks siis tööle minna? Aa natuke ju võiks tööd teha - AGA EI TOHI! Sest siis jääd toetusest ilma - seega kasulikum on niisama istuda ja mitte töötada.

Toetuste jagamisega on vaja juurde ametnikke... keegi ju peab otsustama kellele toetusi anda... kui läheb üldiselt liiga hästi - neid kelle toetusi hallata on liiga vähe, siis tuleb neid inimesi juurde otsida (et amentnik tööst ilma ei jääks) - seega saab nende ametnike üheks "põhiülesandeks" võidelda selle nimel, et toetuste saajate ringi laiendataks (rohkem tööd... siis on vaja rohkem inimesi ja palka ja siis jälle on vaja rohkem tööd). Hea näide Eestist on töötuskindlustusmakse. Kuna maksu laekub liiga palju, siis on ju juba jõutud korduvalt arutada, et äkki peaks ikka sellest rahast rohkematele inimestele väljamakseid tegema...

Kuidas vasakpoolsed võimul püsivad?
Pole vaja kaugelt otsida näidet.... Keskerakond Tallinnas - aktsioon "Igale pensionärile iga aasta 500 krooni puhtalt kätte." Jah, said õigesti aru - ostavad lihtsalt maksumaksja rahaga vaeste ja / või rumalamate ja / või saamatumate kodanike hääli.

Raamatus oli üks hea näide - case Ameerika Ühendriikidest (aastaarvud pole meeles). Mingi hetk olevat neil see sotsiaaltoetuste asi nii suureks kasvanud, et ligi pooled inimesed said mingit liiki toetusi - mäletad, tööle ei saa minna kuna siis jääd toetusest ilma. Ühe parempoolsema liidri eestvedamisel viidi läbi reform - enamik neid toetusi kaotati ära. Mis juhtus? Vasakpoolsed ähvardasid avalikus nälgivate laste, surevate inimestega ja mida kõik veel.... reaalsus? Nu mõtle ise, kui enam niisama ei saa raha, mis siis teha? Äkki läheks tööle? Igatahes needsamad ameeriklased olid enamikus kahe kuni kuue kuu jooksul endale töökoha leidnud ja ei vajanudki enam neid toetusi. Milleks siis üldse selline süsteem üles ehitada, mis inimestele karuteene teeb?!? Vastuseid tuleb otsida vasakpoolsete käest - see pidavat olema "õiglasem".

Olen ma vihane või pettunud või mis mul viga on? võib sul tekkida küsimus, eriti kui sulle endale vasakpoolsed ideed armsad on.
Vastus on: ei, sugugi mitte. Lihtsalt kurb või siis nõme on vaadata mis toimub kui tead kuhu see välja viib.

Ja mind isiklikult see kokkuvõttes puudutab vähe... ma saan miinimumpalka ja vaevalt selle maksukoormust suurendadakse - vähemalt mitte kohe.
Ah ja - need dividendid on ju ka.... vähemalt niipalju, et esmased isiklikud asjad ostetud saavad. Ülejäänud asjad ja tehnika ostab ettevõte.

Mõnes mõttes ma isegi ootan vasakpoolsete võimule tulekut, sest astmelise tulumaksuga tekib ka terve rida erandeid... ja need annavad võimaluse maksukoormus viia väga väikseks... ehk rikkad saavad veelgi rikkamaks ja vaesed jäävad sõltuvaks sotsiaaltoetustest ja poliitikute mängudest ning keskklass saab maksta veelgi rohkem makse.