Archives

You are currently viewing archive for October 2008

SEB"Fondiinvesteering on kõige riskantsem võimalik investeering," on öelnud Robert Kiyosaki.

Sel kuul sain siis ka ise selle kohta väga tugeva õppetunni, kui minu arvates üliturvaline ja konservatiivne SEB Likviidsusfond kaotas 13,05% oma väärtusest. Islandi mõjutused jõudsid ka minuni...

Odavamaks muutis selle õppetunni see, et SEB ka ise reklaamis seda samaväärsena deposiithoiusega. Samuti oli minu õnneks seal parasjagu raha hoidmas ka Tallinna Linnavalitsus, Eesti Panga endine nõukogu esimees, kaitseminister jne.

Seega tuli SEB'l teha loogiline samm, et mitte kaotada kliente avalikust sektorist, ja hüvitada tekitatud kahju. Hea, et nad seda otsustasid teha, sest muidu oleks võinud selle pangaga ka lõpp olla - teadupärast on ju ajalooliselt olnud avalik sektor üks suuremaid hoiustajaid SEB Pangas.

Miks Robert Kiyosaki peab fondiinvesteeringut kõige riskantsemaks investeeringuks üldse?
Fondide all mõtleb ta nii konservatiivseid likviidsusfonde, aktsiafonde, hedgefonde, pensionifonde jne.

Fondi osakute omamise risk seisneb selles, et osaku omanikul puudub igasugune kontroll fondi tegevuse üle.
Fondi osanik ei saa kontrollida fondi tulusid, kulusid, vara ega kohustusi.

Kui pangad tutvustavad kogu aeg säästmise positiivse küljena liitintressi, siis Robert tuletab meelde liitteenustasusid ja liitinflatsiooni.

Ehk kokkuvõttes:

Osaku omanik / Sina
Fondihaldur / Pank
Võtab 100% riskist
Võtab 0% riskist
Annab 100% kapitalist
Annab 0% kapitalist
Saab 20% tulust
Saab 80% tulust

 

Hõbe9ndal oktoobril kirjutas Mait: Peeter, miks ei ole Sinult ühtegi kommentaari käimasoleva finantsmürgli kohta?

Praegune finantsmürgel on kas 29nda aasta kordus või selle korduse eelmäng. Esimesel juhul on käivitunud 20 aastane väärtpaberite langustsükkel (võrreldes tegeliku rahaga s.t. kullaga on börsidel juba mõnda aega käinud langus...) nagu see olevat olnud 30ndatest 50ndateni.

Kogu see jama võib lõppeda ka hüperinflatsiooniga enamuses maailmast. Põhjuse selles, et praegu lisatakse süsteemi tohutult uut valuutat - sellest saab tuleneda vaid inflatsiooni kasv. Sama hulga reaalsete varade kohta on nüüd palju rohkem valuutat. Lähiajal seda lisatakse kindlasti veel, sest see "finantsmürgel" pole veel läbi. Muidugi on siin nagu iga asja puhul viivitus sündmuste vahel - valuuta lisamise ja asjade kallinemise vahele poes jääb mingi aeg, kui pikk ei tea.

Üsna kindel võib olla ka selles, et ettevõtetel tekib seoses tarbimise vähenemisega probleeme, mis viib koondamisteni, mis viib veelgi tarbimise vähenemiseni, mis veel suuremate koondamisteni... ühtlasi tekitab see paljudele inimestele probleeme laenude tagasimaksetega... eraisiku pankrotid on täiesti reaalsed. Kogu see jama tõstab laenude intresse veelgi... kinnisvara hinnad langevad edasi, sest laenu on raskem saada ja seetõttu on vaja rohkem kapitali ehk omaosalust - mida pole aga eriti kusagilt võtta.

Tundub piisavalt hirmus, et ennast liigutama hakata? Või näed hoopis võimalust?

Sest siin on suur võimalus.

Kuidas rikkamaks saada selle protsessi käigus?

Võtmesõnad on laen ja rahavoog. Kui on teada, et valuuta väärtus väheneb, siis on mõistlik seda laenata ja osta selle eest reaalset vara, et siis hiljem saada vastu oluliselt rohkem seda vahepeal odavamaks muutunud valuutat. Selleks, et laenata on vaja rahavoogu ehk keegi, loodetavasti mitte mina ise, peab selle laenu tagasi maksma. Laenu saamine on ehk tuttavam teema ja sellest ma hetkel ei peatu...

Rahavoogu on võimalik saada järgnevalt (mittetäielik nimekiri): kinnisvara väljaüürimisest; oma ettevõttest (läbi käibe ehk müügitegevuse); autoritasudest; patentide ja kaubamärkide välja litsenseerimiselt jne.

Täna on väga hea aeg näiteks oma ettevõtte asutamiseks - konkurents turul väheneb. Paljud "vanad" ettevõtted on planeerinud kasvu ja ei suuda uute oludega kohaneda... nad on ajanud oma püsikulud tihti nii suureks, et see ei saagi muu kui pankroti või tegevuse olulise vähendamisega lõppeda... tegevuse vähendamist tehakse aga tihti rumalalt... alustatakse müügiosakonnast ja turunduskulude vähendamisest - loogiline, et siis müük väheneb ja tuleb veelgi end koomale tõmmata. Uue alustava ettevõtjana on sul võimalus panustada kõvasti müüki (aega, kui raha pole) ja turundusse ning näha tulemusi... kuna "vanad" firmad teevad seda vähem, siis peaks edu tulema kiiremini kui näiteks aasta tagasi.

Edu oma ettevõtte asutamisel! Praegu on selleks parim aeg...

Lisa kommentaaridesse oma mõtteid kuidas sellest finantskrahhist võitjana välja tulla ja võitjana edasi liikuda!

Igaks juhuks lõppu siis ka lause, et tegemist on minu arusaamadega toimuvast ning reaalselt võib kõik ka teisiti olla :-/

Teema: Ettevõtlus

Edukus

Täna sattusin mõtisklema ühele asjaolule minevikust...

Kooli ajal olin mõned aastad Eesti Õpilasesinduste Liidu juhatuse liige. Sel ajal polnud sel organisatsioonil ei ruume ega töötajaid. Samuti ei makstud juhatuse liikmetele mingit tasu. Pigem vastupidi - tihti pidin ise kandma kulud, et jõuda mõnele üritusele seda organisatsiooni esindama...

Kuidas see aitab kaasa edukaks ettevõtjaks saamisele?

Uue ettevõtte käivitamine on väga sarnane. Alguses pole ruume ega raha. Pole ka töötajaid. Ettevõtjana ei saa ma ka mingit kohest tasu ja seda väga pikka aega... isegi kui tekivad töötajad, siis ikka veel ei saa ma ettevõtjana tasustatud tehtava töö eest. Kogu raha läheb tagasi ettevõtte käigus hoidmisse ja kiire kasvufaasi finantseerimisse... palga võtmine saaks ettevõttele saatuslikuks või aeglustaks oluliselt ettevõtte kasvu. Samuti, olgem ausad, palk on mõtetult kõrgelt maksustatud, et seda üldse tahta.

Mida ma siis ettevõtjana saan ettevõtte loomisest?

Kui ma täidan oma rolli hästi, siis tekib mulle vara, mis on hiljem realiseeritav. Samuti võin asuda mingil hetkel tulevikus maksma dividende endale. Seega tulevased dividendid, mis võivad tekkida aastate pärast, ongi minu tasu.

Kui ma ei täida oma rolli hästi, siis olen ilma oma algkapitalist. Kulunud on ka aeg. Kuid vastu saan teadmised ja kogemused ning kui oskan analüüsida toimunut, siis ka mitmeid õppetunde edaspidiseks.

Kokkuvõttes on mul ettevõtjana võimalik vaid võita - teadmisi / kogemusi ja tulevast vara või vaid teadmised ja kogemused :-)

Intelektuaalne omand on iga ettevõtte üks nurgakividest. Tihti on selle olulisus alateadvustatud esimeste suuremate probleemideni... Seetõttu oli mul heameel leida, et Patendiamet korraldab 23.10.2008 seminari "Kaitstud intellektuaalomand on ettevõtte edu pant!".

Vaata lisainfot seminari kohta ja kuidas registreeruda Patendiameti kodulehelt.

Teiste esinejate seas esineb ka minu meeskonda kuuluv patendivolinik Mart Enn Koppel. Julgen teda igal ajal soovitada, sest minu enda koostöö temaga on mitmete aastate vältel sujunud hästi Smile

Teema: CASHFLOW

CASHFLOW klubi Susi konverentsiruumides02.10.2008 osales Rich Dad ametlikus CASHFLOW klubi üritusel 65 inimest.

Rich Dad missioon on tõsta inimkonna majanduslikku heaolu. Me teeme seda läbi rahandusliku / majandusliku hariduse / teadmiste pakkumise inimestele. CASHFLOW klubi üritused on osalejatele TASUTA.

Oled oodatud Rich Dad maailma läbi CASHFLOW ürituste, läbi Rikka Isa seeria raamatute, läbi Rich Dad Coachingu ja läbi Rich Dad Ecusation seminaride.

Järgmine minu CASHFLOW klubi üritus toimub 09.10.2008 kell 18:00 - 21:00 hotell Susi konverentsiruumides Lokaal Roheline Ämblik Tallinnas.

Kui soovid osaleda saada vastavasisuline e-mail koos oma mobiili numbriga aadressile peeter@sigma.ee

Kohtumiseni!