Archives

You are currently viewing archive for July 2006

Saksamaa (27.07.2006 11:09)

Teema: Üldine
Viibisin 16 - 26. juuli Saksamaal ühes Euroopa Noored poolt rahastatud töötoas. Kuigi ka üritus oli omamoodi huvitav ei taha ma mitte sellest kirjutada :-p
Mis mind hämmastas oli taaskord sakslased ja nende käitumine:
1) Igal pool on võimalik saada parema kohtlemise ja teeninduse osaliseks kui kasutada Inglise keelt. Kuna ma ise olen pikalt (ca. 8 aastat) õppinud Saksa keelt ja ka praktikapagas on päris suur, siis ei valmista mulle mingit probleemi Saksa keeles suhtlemine - seda enam häiris mind see, et parem on kasutada Inglise keelt. Näide reaalelust: ostes poest midagi Saksa keeles saab vaid tavapäraselt summa teada ning raha ulatades heal juhul vastuseks aitäh, tihti mitte midagi. Minnes kassase ja öeldes alustuseks näiteks Hi ja küsides summa üle How much? saab aga lisaks tänule ja sõbralikule naeratusele ka pakkumise kotile või millelegi muule...
Huvitav kas Eestis käib ka asi sedamoodi? :-/
2) Sakslased on aeglased - iga asja korraldamine võtab aega kui mitte kuid, siis vähemalt päevi. Taaskord tuli kokku puutuda sellega, et Saksa majutusasutused ja Internet ei käi mitte kokku, vähemalt mitte nii loomulikult nagu see meil siin Eestis on. Noortehostelis kus me ööbisime polnud Internetiühendust (hoolimata sellest, et seda eelnevalt oli lubatud). Kolmandaks päevaks suudeti tekitada ISDN ühendus s.t. 64 kbit/s ning alles kuuendaks päevaks enam-vähem ADSL ühendus (alla 2 Mbit/s). Samal ajal oli neti kasutajaid pidevalt ca. 13 - ehk siis esialgu sai netile ligi ca. 1 Kb/s kiirusega - krt isegi 1996 aastal sain ka modemiga suurema kiiruse.
Kunagi ammu ühel investeerimisteemalisel seminaril rääkis Peeter Koppel, SEB Eesti Ühispanga börsimaakler, erinevatest ütlemistest, mis on kasutusel börsimaaklerite seas. Üks neist oli: "Sell in May and go away".
Mõeldud on sellega seda, et mais tasub oma positsioonid maha müüa ja puhkusele suunduda. Vaadates seda, mismoodi sel aastal aktsiate ja ka fondide hinnad on käitunud, siis võib tõdeda, et asi ongi nii toimunud: mais algas hindade langus, mis kestis kuni jaanipäevani. Peale jaani on hinnad uuesti kerkima hakanud ehk ju siis professionaalsed investorid ja maaklerid on puhkustelt tagasi ja uuesti sisse võtmas erinevaid positsioone ehk ostuhuvi kasvab.

Et siis selline tähelepanek... aga Peeter Koppeli sõnul pidavat selliseid ütlemisi terve rida veel olema.... kui keegi teab veel mõnda, siis palun lisa see siia kommentaari.