Teema: CASHFLOW

Peeter Pärtel & Robert Kiyosaki in London

Möödunud nädalavahetuse viibisin Londonis Robert Kiyosaki ja Kim Kiyosaki kutsel. Oli sisukas ja töine laupäev, mis lõppes ühise õhtusöögiga... (üks pilt ka siin üleval).


Nädalavahetusel sain teada, et Rich Dad ettevõttena on oma siseprobleemid saanud lahendatud ning valmis uuesti kasvama... koostöö väliste ettevõtetega Rich Dad Coaching ja Rich Dad Education ettevõtetega on toimimas paremini kui kunagi varem.


Tulemas on mitmeid uusi raamatuid... ning käivitumas on ettevõtjaid loov koolitusprogramm GEO (Global Entrepreneurial Organisation).

Teema: CASHFLOW

Vaata allolevat videot võimalusel täisekraanil. Panin sellesse kokku võtmesündmused, mis on toimunud 2004 - 2010 seoses CASHFLOW lauamänguga Eestis. See on ühtlasi ka taustaks, kuidas see mäng lõpuks eestikeelseks sai.

Head vaatamist!

Müü aega, võimenda toodet (11.08.2010 15:57)

Teema: Ettevõtlus

Pealkirjas mainitud äri alustala pärineb ühelt minu mentorilt - Kelly Ritchie.

Lühidalt kokku võttes tähendab see seda, et müüa oma aega ehk a la 1 tund tööd ühe tunni tasu eest. Lisaks aga müü tooteid ehk sellest tekib võimendus - ühe tunni tööga on võimalik teenida rohkem kui ühe tunni palk.

Kus saab seda kasutada?

Eeldus on see, et oled ettevõtja, mitte palgatööline. Sel juhul saab seda kasutada igal pool kus pakud mingit teenust ja selle juurde on võimalik müüa tooteid. Klassika võiks olla torumees - küsib iga tunni eest tasu + materjalikulu. Materjalikulu ongi tema võimalus teenida lisaraha ehk müüa Sulle kõikvõimalikke juppe, mida läheb töö käigus vaja.

Valdkond kus ise seda kasutan on koolitused / seminarid. Osalemise eest küsin mingi summa ning koolituse käigus tutvustan ka erinevaid tooteid (minu puhul CASHFLOW lauamäng, "Väikse hääle" taltsutamine raamat jne) ning vaheaegadel või peale koolitust on inimestel võimalus neid tooteid või järgmist koolitust osta.

Kus veel võiks sellest lähenemisest kasu olla?

Teema: Vaba Aeg

Septembrini on jäänud veel vaid ca 20 päeva ning selleks ajaks hakab ka suvi lõppema.

2010 aasta suvi on olnud minu jaoks ühelt poolt sisukas ning teisalt võimaldanud ka küllaldaselt puhkamist.

Suvi algas minu jaoks Robert Kiyosaki ja Kim Kiyosaki Tallinna külastusega. Nendega kaasas olid veel Ken McElroy (kinnisvara) ja Tom Wheelwright (raamatupidamine ja maksud). Need 3 päeva mil nad Tallinnas olid juhtusid olema ilma poolest väga ilusad. Seetõttu sain ka hiljuti Robert Kiyosakilt tänukaardi, kus ta ütles, et viibis Tallinnas justkui muinasjutus. :-) Ega nad palju mujale jõudnudki kui kohtumistele Rich Dad fännidega ja Tallinna vanalinna, mis tõesti jätab muinasjutulise mälestuse.

Mõni päev hiljem läksin aga juba Ameerika Ühendriikidesse, kus 2 nädalat viibisin idarannikul (New York, Washington DC ja Miami). Selle jooksul osalesin mõnel huvitaval koolitusel ning kohtusin inimestega, kes olid seotud varem ametlike CASHFLOW klubidega. Linnad olid ilusad ning mul on heameel, et lõpuks õnnestus siis ka USA pealinnas ära käia.

Järgnevad 2 nädalat aga viibisin Scottsdales, kus on Rich Dad peakontor ning Blair Singer'i ettevõtte SalesPartners peakontor. Osalesin Blair Singeri 2-päevasel Sales and Leadership koolitusel koos Roland Tokko'ga. Väga sisutihe koolitus kust sai palju kohe rakendatavaid teadmisi ning oskusi. Oktoobris on meil aga plaanis minna juba Blair Singeri pikemale, 7-päevasele, koolitusele, mis koosneb 2-päevasest koolitusest (sama kus me juba osalesime, kuid tahame sealsete praktiliste harjutuste tõttu veelkord osaleda) ning 5-päevasest jätkukoolitusest. Samuti oleme alustanud protsessi Blair Singeri frantsiisi SalesPartners siia regiooni toomiseks... SalesPartners (eesti keeles müügipartnerid) tegutsevad ettevõtete partneritena ning aitavad neil kasvatada müügitulemusi ning arendada meeskonda läbi aukoodeksi ning teiste võimaluste. Kui SalesPartners tegevusest huvitatud, siis võta ühendust.

Tagasiteel Los Angeles'i kust väljus meie lend sõitsime läbi Suure Kanjoni äärest, Las Vegasest ning tutvusime öise Hollywoodi ning teiste Los Angelese eeslinnadega.

Juuli on suures osas möödunud CASHFLOW 101 eestikeelse lauamängu viimaste ettevalmistustega... nüüd on failid valmis ning lähiajal algab tootmine Poolas. Mäng ise jõuab eestikeelsena müüki seega septembri lõpuks.

Samuti on ettevalmistamisel nii mõndagi muud seoses Rich Dad tegevustega Eestis, kuid sellest juba siis kui on õige aeg :-)

Järgmisel nädalal aga alustame taas Mandrake CASHFLOW klubi tegevusega. Ootan juba huviga. Pole isegi juba juuni algusest CASHFLOW mänginud.

Kohtumiseni!

Teema: CASHFLOW

Kim Kiyosaki & Robert KiyosakiJärgmisel nädalal on minu kutsel Eestis Robert Kiyosaki ja Kim Kiyosaki.

Oli aasta 2004 jaanuar, kui esmakordselt lugesin raamatut "Rikas isa, vaene isa". Sealt saadud mõtete põhjal tegin oma elus väga palju muutusi ning asusin veelgi aktiivsemalt tegutsema ettevõtjana.

Esimene mida avastasin oli, et ma olen mudkui spetsialiseerunud ja spetsialiseerunud järjest kitsamal alal - IT ja programmeerimine - ning mul puudus täielikult suur pilt ja arusaam sellest kuidas maailm ja majandus toimivad. Seetõttu tegin loogilise muutuse... katkestasin õpingud Eesti Infotehnoloogi Kolledžis ning asusin 2004 sügisel õppima Estonian Business Schooli Ettevõtlus- ja ärijuhtimine erialal.

2004 mais ostsin endale Kimi ja Roberti loodud lauamängu CASHFLOW 101. Sealt edasi otsisin mõttekaaslasi kellega seda mängu mängida kuid ka reaalelus tehinguid asuda tegema. Kuna mõttekaaslaste otsimine ei läinud just erit kergelt (ükski senine sõber selle mängu vastu huvi ei tundnud), siis 2004 sügisel sai alguse ka see veebipäevik. Siinse veebipäeviku kaudu olen kohtunud sadade inimestega Eestist, kes soovivad õppida Robert Kiyosakilt ning seda ka reaalelus ellu rakendada.

2004 septembris tegin oma esimese kinnisvarainvesteeringu.

2005 aastal käisin esmakordselt ka USAs, Dallases, Robert Kiyosaki koolitusel. See oli ühepäevane koolitus ja osalesin seal vabatahtlikuna Rich Dad boksis, kus meie rolliks oli Rich Dad tooteid tutvustada inimestele. Samuti tutvustati mind sel üritusel Robert Kiyosakile. Sel ajal polnud tal veel õrna aimugi kus asub selline riik nagu "Estonia"... "No idea" oli vastus kui küsisin, kas ta teab kus see riik asub.

Aastate jooksul olen teinud tehinguid kõigis neljas varaklassis (mille olemasolust süsteemsel kujul sain samuti teada tänu Robert Kiyosakile): oma ettevõte; väärtpaberid; kinnisvara; maavarad (kuld ja hõbe).

2006 aasta suveks oli minu mõne inimesega CASHFLOW mängimisest kasvanud välja klubiline liikumine. Kohtusime sel ajal kord nädalas, et mängida CASHFLOWd ning arutelda päris tehingute üle.

2008 aasta alguseks oli maililistides üle 300 inimese ning iga nädal käis neist Tallinnas kohal ca 50 - 60 inimest üle Eesti.

2008 aasta juunis otsustasin end enam siduda Rich Dad ettevõttega ning osaleda nende ametlike CASHFLOW klubide käivitamise programmis. Selleks kasutasin 2004 ostetud kinnisvara müügist (2007 juunis) saadud raha.

Aastate jooksul olen käinud USAs erinevatel Kiyosakide koolitustel ja üritusel enam kui kümme korda. Iga kord olen neid kutsunud ka siia, Eestisse.

Sel aastal võtsid Kim ja Robert Kiyosaki kutse vastu ning järgmisel nädalal on nad Eestis. Minu üks suuremaid unistusi, nad siia tuua, täitub :-) Võttis vaid natuke enam kui 6 aastat järjekindlat ja sihikindlat tööd.

Kui soovid sellest samuti osa saada, siis oled oodatud 2. juunil Apollo raamatupoodi Solarise keskuses kell 17:00.

Samuti võid osaleda loosimises, mis toimub www.cashflow.ee lehel ja kus peaauhinnaks on osalus 3nda juuni üritustel, kus esinejaks Kim ja Robert Kiyosaki.

Teema: Ettevõtlus

Eelmise nädala müügi põhjal on "Väikse hääle" taltsutamine jõudnud Rahva Raamatus Eneseabi TOP4'ndaks ja kõikide raamatute müügitopis Rahva Raamatus on see raamat 79ndal kohal.

Kui Sa pole veel jõudnud seda raamatut lugeda, siis parim aeg alustada on nüüd ja kiireim koht selleks on www.vaikehääl.com, kus on väljas raamatu I peatükk ja seda täiesti tasuta.

Miks ma sellest raamatust siin kirjutan korduvalt?

Sest see on esimene raamat, mille on kirjastas minu ja Valli ühine kirjastus LOOGILINE.

Kui saan järgmisel kuul esimesed müüginumbrid poodidest, siis panen ka need kirja siia. 

Väikse hääle taltsutamine (08.03.2010 00:01)

Teema: Ettevõtlus

Väikse hääle taltsutamineKirjastasin hiljuti raamatu "Väikse hääle" taltsutamine ja nüüd on see lõpuks jõudnud ka raamatupoodide lettidele :-)

Selle raamatu autor, Blair Singer, ütleb ise raamatu kohta järgnevat:

"Väike hääl" elab selles lühikeses 15 sentimeetrises vahemikus Sinu parema ja Sinu vasaku kõrva vahel. Äge on aga see, et Sa võid õppida seda taltsutama 30 sekundiga või kiiremini ja elada erakordset elu. "See raamat toob Sinuni populaarsed mõtted enesearendamisest ning viib Sind tegutsema kasutades reaalselt toimivaid, kohe kasutatavaid tehnikaid, mis aitavad Sul teha tähendusrikkaid muutusi oma elus - otsekohe."

Kuigi ma pole mingi neutraalne pool selle raamatu kohta arvamust avaldama, siis julgen ikkagi öelda, et see on väga hea raamat, kui soovid õppida ära tundma neid mõtteid, mis Sind igapäevelus tagasi hoiavad ja ei lase edu saavutada. See on ka hea raamat neile, kes tegelikult ei viitsi eriti lugeda - siis saad alustada raamatu teisest osast, kust leiad 21 tehnikat, igaüks ca 2 lehel kirjas, mida saad teha, et edu säilitada, edu saavutada või kuidas ebaeduga hakkama saada.

Raamatu esimest peatükki saad lugeda ka tasuta: Väikse hääle taltsutamine

Avalda mõtteid raamatust kommentaarina... samuti võid küsida kirjastamise protsessi ja ärilise poole kohta. Ühtteist olen valmis siia lahti kirjutama. Nüüd aga palun astu sammud Apollo poole ja osta see raamat ära - nii ehk saame ka üheskoos selle raamatu nädala TOPi :-) 

Teema: Üldine

2009 üleminek 2010sse

2009 hakkab läbi saama... ning see veebipäevik on viimastel kuudel unarusse jäänud...

Kuniks mõtlen kas ja kuidas jätkata veebipäevikuga on mul Sulle kaks küsimust, millele saad kommentaarina vastata:

  • Mida kasulikku oled Sina sellest veebipäevikust enda jaoks leidnud?
  • Mille kohta sooviksid 2010 aastal lugeda?
    • Siia vastuseks võid kirjutada ka küsimusi, millele Sa arvad, et võiksin osata vastata.

Lisan siis ka lühidalt sellest, millega olen paari viimase kuu jooksul tegelenud...

Suurem osa energiast on läinud Äri käivitamise koostöögrupp nimelise koolituse läbiviimisele. Ma olen ülirahul, et sellise 4-kuulise koolituse ette võtsin, sest olen nüüdseks ka enda missiooni saanud sõnastatud... samuti on seda teinud mitmed osalejad. Kaasosalejatelt saadud tagasiside on aga hindamatu väärtusega. Nagu missioon sai paika on kõik elus muutunud kuidagi lihtsamaks... lihtsam on öelda JAH õigetele asjadele ja EI kõigele muule.

Uue tegevusena alustasin Cowboy Exchange nimeliste vahetuskogunemiste läbiviimist. Need toimusid detsembris igal kolmapäeval ning jätkan nendega jaanuaris. Lühidalt on tegemist kogunemisega mille raames on võimalik kindlate reeglite järgi vahetada asju ja teenuseid teiste osalejatega.

Uuel aastal alustan ka uue CASHFLOW klubide formaadi järgi klubi läbiviimist neljapäeviti. Klubis on uus aspekt osalejate unistuste kirjapanek ning tugi nende elluviimisel. Uus on ka kohvipausi ning materjalide väljatrüki lisandumine. Samuti on sellel klubil igakuine liikmemaks.

Teema: Juhtimine

Eliit vs LiiderAastate jooksul on ilmunud kümneid artikleid ja blogipostitusi teemal Eesti vajab uut eliiti.
Peamiselt on seda teemat kajastatud kontekstis, et poliitiline eliit saab liiga palju hüvesid. Viimane suurt tähelepanu pävinud negatiivne sündmus oli aga "eliidi" järelpidu Madonna kontserdile Püha Vaimu kirikus.

Vikipeedia defineerib eliiti järgnevalt: Eliit on suhteliselt väikesearvuline grupp inimesi, kes kasutavad prviligeeritud staatust, mis tõstab neid kõrgemale inimestest, kes kuuluvad madalama staatusega gruppi.

Mulle tundub, et Eestis peetakse eliidiks tihti tegelasi kollaste ajakirjade kaantel, kes on ühtlasi ka suht ülbed ning üleolevad kogu ülejäänud elanikkonna suhtes.

Mina usun, et Eesti vajab uusi liidreid!

Liider on keegi, keda järgitakse ja kellele järgnetakse vabatahtlikult. Näiteks on CASHFLOW klubidel liidrid. Me korraldame igal nädalal üritusi inimeste finantsteadmiste tõstmiseks. Üritused on osavõtjatele tasuta, kuid ometi ei tule iga ürituse läbiviija (kokku Eestis hetkel 16) juurde sama rohkelt inimesi. Mõnda inimest soovib kuulda ja näha enam kui teist. Inimesed valivad oma liidreid ning ei kuula igaüht.

Miks Eesti vajab uusi liidreid?

Liidrid suudavad tõmmata kaasa inimhulki ühise eesmärgi nimel tegutsema. Täna näiteks on meil vaja ettevõtluse teemalisi liidreid, kes tõmbaks rohkem inimesi alustama ettevõtlusega. Ettevõtlus on ainus, mis võiks luua uusi töökohti ning pakkuda sissetulekut neile rahvahulkadele, kes täna töötuks on jäänud. Võib-olla vajame ka uusi poliitilisi liidreid, kuid see on eraldi teema.

Kas Sina tahad olla liider?

Tavaliselt on liider olla üksik ning vastutusrikas... tihti ümbritseb liidrit inimhulk, kes ootab tee näitamist. Parem on neile mitte pettumust valmistada, kuid ka vaid meeldimise nimel tegutseda ei saa...
Ennast näiteks taas tuues... 2004 alustasin CASHFLOW mängimisega ning tegelikult vajadusest hakkasin enda ümber otsima inimesi, kes sooviks ka seda mängu mängida ning mõistaks Rich Dad filosoofiat. 2008 keskpaigaks oli mul maililist enam kui 300 inimesega ning iga nädal käis minu poolt veetavas CASHFLOW klubis ca 60 inimest üle Eesti.
2008 keskpaigast keskendusin uute liidrite treenimisele ning nüüd on meil 15 uue liidri abiga maililistis üle 1200 inimese. Iga nädal osaleb meie üritustel ca 130 inimest ning kasvab.
Aegajalt saadan korraga e-maili 1200 inimesele - võimas tunne, kuid ka vastutus - ma ei taha neile saata midagi, mis neile lisaväärtust ei loo. Raisates inimeste aega kaotab iga liider oma järgijaid. Maililisti puhul on see ülilihtne - klikk ja listist minema.

Kuidas liidriks saab?

Usun, et liidriks saamine on treenitav. Olen täna parem liider tänu treeningule. Aasta jooksul olen iga nädal 2 kuni 3 korda seisnud erineva suurusega inimgruppide ees ning kaasanud neid aruteludesse. Provotseerinud nende mõtteid ja innustanud tegutsema oma majandusliku heaolu parandamiseks. Kokku tuleb siis ca 150 ülesastumist aasta jooksul... Parim tagasiside mis just eile ühelt parimalt sõbralt sain on: Sinu ruumi ees olek täna ja aasta tagasi on nagu öö ja päev. Aasta tagasi olid Sa silmnähtavalt krampis ning ruumis oli kohati olla ebamugav. Täna on näha, et Sa tunned end ruumi ees mugavalt ja seetõttu on ka ruumis osavõtjana väga mõnus olla. See on treeningu tulemus. Olen olnud ruumi ees niivõrd palju kordi, et tunnen end seal täitsa hästi. Ma naudin protsessi. Enam ei kiirusta, ei pabista, ei soovi kõike ühekorraga öelda. Ma tean, et aeglane on tegelikult kiire ja kiire on mõtetu, sest kuulajaskond ei suuda minu öeldut vastu võtta.

Mis teemal peaksin üles astuma ehk kuidas saada kogemust?

Teema peaks Sulle korda minema. Mind lihtsalt panevad käima majandusteemad. See huvitab mind niivõrd palju, et olen valmis kasvõi terved päevad ja nendele järgnevad ööd sel teemal vestlema.
Kordus - parem veel regulaarselt kordamine - on oluline võti kogemuse saamisel. Nagu öeldud siis ma ise astun ruumi ette igal tavapärasel nädal ca 3 korda. Kuid kord nädalas peaks olema miinimum, sest see võimaldab järgmisel nädalal teha korrektuur ehk veel on meeles eelmise nädala vead ja nüüd saab taas proovida väheke teisiti.

Kust alustada?

Kui oled valmis, siis leidub õpetaja. Kui Sind huvitavad majandusteemad, siis oled teretulnud tutvuma Rich Dad ja CASHFLOW teemadega. Parim võimalus on juba 22. - 23. august toimuv koolitus. Kui Sind majandus jätab külmaks (hmh, mis Sind siia veebipäevikusse tõi?), siis esinemist saab õppida näiteks Toastmasters klubides.

Teema: Ettevõtlus

EASEAS toetused, nagu muu riigiabi, on nagu valuvaigisti minu jaoks. See teeb mõneks ajaks kõik tuimaks ja on ok olla endiselt, kuid fookus on kadunud...

Kus peab olema ettevõtja fookus ja tähelepanu?

Kust leida üks klient ja siis järgmine klient ja siis järgmine....

Kui see ei õnnestu, siis mõelda võimalikult kiirelt välja, millised muudatused on vaja teha, et müüa. Igasugune toetus aga tekitab fookuse kuidas täita taotlusi nii, et need toetajale meeldiks... või veel hullem kuidas korraldada kogu oma tegevus ümber nii, et see toetajale meeldiks (ja krt selle kliendiga ega tema ju ei maksa enam). Peasi, et toetajale sobib ja ta raha üle kannab.

Minu arvates oli vale MTÜde toetamine (nägin seda ajal, kui neid ise aktiivne olin) ja veelgi hullem ja väär on ettevõtete toetamine. Ka võib siinkohal kasutada püksi pissimise analoogiat... algul on väga soe, kuid siis hakkab krt külm. Ehk ettevõte, kes saab toetusi, tunneb end alguses väga hästi ja mugavalt, kuid kui toetused lõppevad on toetusi mittesaanud konkurendid oma leidlikusega leidnud turu ja suudavad sellest elatuda.

Parim mõte, mis mulle meenub ühest AS Regio juhatuse esimehe Teet Jagomägi esinemisest, on tema ütlus: Meil (Regiol) vedas - me ei võitnud algusaegadel ühtegi riigihanget ning ei saanud riigi poolt toetusi. Seega pidid nad ise välja mõtlema, mida turg on valmis ostma ja selle välja arendama. Täna saavad nad suurepäraselt ilma riigiabita hakkama, samas kui varem riigihangetele keskendunud ettevõtted imevad sõrmi, sest riik kulutab täna vähem. Pole neil ei sissetulekut ega õigeid kliente, sest omatooted jäid välja arendamata.

Mõtted on ajendatud äripartnerite soovist taotleda EAS toetusi. Olen pessimistlik kuigi nemad olid vägagi erutatud sellest mõttest.